25YXH1800MEFCG412.5X30
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
922475
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
25YXH1800MEFCG412.5X30 PDF
Type Description
Series:YXH
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.59 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.65 A @ 100 kHz
Impedance:24 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)