400RX301R5MTA8X11.5
VIGOR # :
922781
Description
CAP ALUM 1.5UF 20% 400V RADIAL
DataSheet
400RX301R5MTA8X11.5 PDF
Type Description
Series:RX30
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1.5 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature:-25°C ~ 130°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:15 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:75 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.531" (13.50mm)