LAQ2D181MELZ25
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
922783
Description
CAP ALUM 180UF 20% 200V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LAQ2D181MELZ25 PDF
Type Description
Series:LAQ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:700 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:840 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)