EEU-FR1J271UB
VIGOR # :
922786
Description
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
EEU-FR1J271UB PDF
Type Description
Series:FR
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:860.3 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.229 A @ 100 kHz
Impedance:35 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)