63ZL82MEFCTA8X16
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
922797
Description
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
63ZL82MEFCTA8X16 PDF
Type Description
Series:ZL
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:82 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:332.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:160 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)