450PK4.7MEFCT810X12.5
VIGOR # :
922819
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
DataSheet
450PK4.7MEFCT810X12.5 PDF
Type Description
Series:PK
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:46 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)