10YXG1500MEFCT810X23
VIGOR # :
922896
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
10YXG1500MEFCT810X23 PDF
Type Description
Series:YXG
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:990 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.65 A @ 100 kHz
Impedance:42 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)