63ZL180MEFCT810X20
VIGOR # :
922978
Description
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
63ZL180MEFCT810X20 PDF
Type Description
Series:ZL
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:550 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:80 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)