400CFX8R2MEFC8X23
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
922993
Description
CAP ALUM 8.2UF 20% 400V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
400CFX8R2MEFC8X23 PDF
Type Description
Series:CFX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:8.2 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:120 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:400 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)