25MS5100MEFC8X5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
923193
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
25MS5100MEFC8X5 PDF
Type Description
Series:MS5
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:120 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:144 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)