UPM0J102MHD6
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
923196
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UPM0J102MHD6 PDF
Type Description
Series:UPM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:770 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:890 mA @ 10 kHz
Impedance:85 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)