400MXK560MEFCSN30X40
VIGOR # :
923256
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
DataSheet
400MXK560MEFCSN30X40 PDF
Type Description
Series:MXK
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.12 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.968 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)