450MXH270MEFCSN35X25
VIGOR # :
923265
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
DataSheet
450MXH270MEFCSN35X25 PDF
Type Description
Series:MXH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.33 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.862 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)