6.3ZL150MEFCT56.3X7
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
923330
Description
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
6.3ZL150MEFCT56.3X7 PDF
Type Description
Series:ZL
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:150 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:230 mOhms
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)