VHT3.3M50
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
923332
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
VHT3.3M50 PDF
Type Description
Series:VHT
Package:Bag
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)