ECA-1AHG332
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
923335
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ECA-1AHG332 PDF
Type Description
Series:NHG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.15 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)