RXK221M1VBK-0815S
VIGOR # :
923410
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
RXK221M1VBK-0815S PDF
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:413 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:590 mA @ 100 kHz
Impedance:160 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)