50YXG1MEFC5X11
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
923490
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
50YXG1MEFC5X11 PDF
Type Description
Series:YXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)