ALS30A332NP450
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
923493
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALS30A332NP450 PDF
Type Description
Series:ALS30
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):39mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:16.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:25.1 A @ 10 kHz
Impedance:27 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):5.748" (146.00mm)