ECA-1AHG471B
VIGOR # :
923494
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
ECA-1AHG471B PDF
Type Description
Series:NHG
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:375 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)