ALF20G152EP400
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
923496
Description
CAP ALU 1500UF 20% 400V PRESSFIT
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALF20G152EP400 PDF
Type Description
Series:ALF20
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):99mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.79 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:10.16 A @ 10 kHz
Impedance:68 mOhms
Lead Spacing:0.984" (25.00mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)