CGS133U040V4C
VIGOR # :
923544
Description
CAP ALUM 13000UF 40V SCREW
DataSheet
CGS133U040V4C PDF
Part Status:Active
Capacitance:13000 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):17mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:10.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:13.65 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):4.125" (104.78mm)