ALS71P274NJ040
VIGOR # :
923499
Description
CAP ALUM 270000UF 20% 40V SCREW
DataSheet
ALS71P274NJ040 PDF
Part Status:Active
Capacitance:270000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):9mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:28.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:29.6 A @ 10 kHz
Impedance:9 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):4.606" (117.00mm)