UPJ1A122MPD
VIGOR # :
923497
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
UPJ1A122MPD PDF
Part Status:Active
Capacitance:1200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.12 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.28 A @ 10 kHz
Impedance:78 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)