63ZL680MEFC18X20
VIGOR # :
923519
Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
63ZL680MEFC18X20 PDF
Type Description
Series:ZL
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:680 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.348 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:38 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)