ALS70A133QT500
VIGOR # :
923522
Description
CAP ALUM 13000UF 20% 500V SCREW
DataSheet
ALS70A133QT500 PDF
Part Status:Active
Capacitance:13000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):23mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:26.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:35.5 A @ 10 kHz
Impedance:18 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):8.740" (222.00mm)