400MXH1200MEFCSN35X60
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
923528
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
400MXH1200MEFCSN35X60 PDF
Type Description
Series:MXH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.95 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.13 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.441" (62.00mm)