25PX10000MEFC18X35.5
VIGOR # :
923545
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
25PX10000MEFC18X35.5 PDF
Type Description
Series:PX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.3575 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)