420BXW82MEFR14.5X40
VIGOR # :
923580
Description
CAP ALUM 82UF 0.2 420V RADIAL
DataSheet
420BXW82MEFR14.5X40 PDF
Part Status:Active
Capacitance:82 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:680 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.7 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)