200HXC470MEFCSN25X30
VIGOR # :
923604
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
DataSheet
200HXC470MEFCSN25X30 PDF
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.32 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.48 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)