UPW1C270MDD
VIGOR # :
923606
Description
CAP ALUM 27UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
UPW1C270MDD PDF
Type Description
Series:UPW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:27 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:36 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:950 mOhms
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)