B43504E227M62
VIGOR # :
923608
Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP
DataSheet
B43504E227M62 PDF
Type Description
Series:B43504
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):610mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.12 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:730 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.465" (37.20mm)