EKMS3B1VSN271MP35S
VIGOR # :
923610
Description
CAP ALUM 270UF 20% 315V SNAP
DataSheet
EKMS3B1VSN271MP35S PDF
Type Description
Series:KMS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:315 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.24 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.7732 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.476" (37.50mm)