35USC15000MEFCSN25X50
VIGOR # :
923623
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP
DataSheet
35USC15000MEFCSN25X50 PDF
Part Status:Active
Capacitance:15000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)