B43501A1158M82
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
923626
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
B43501A1158M82 PDF
Type Description
Series:B43501
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):75mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:110 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)