35ZLJ47MT15X11
VIGOR # :
923630
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
35ZLJ47MT15X11 PDF
Type Description
Series:ZLJ
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:225 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:450 mA @ 100 kHz
Impedance:400 mOhms
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)