ALS80A272MF500
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
923632
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 500V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALS80A272MF500 PDF
Type Description
Series:ALS80
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):81mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:10.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:18.2 A @ 10 kHz
Impedance:60 mOhms
Lead Spacing:1.122" (28.50mm)
Size / Dimension:2.598" Dia (66.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)