227SML025MD8
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
923634
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
227SML025MD8 PDF
Type Description
Series:SML
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.206Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:230 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:345 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.417" (10.60mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)