827KXM063MRW
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
923636
Description
CAP ALUM 820UF 20% 63V THRU HOLE
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
827KXM063MRW PDF
Type Description
Series:KXM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):202.2mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.26 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.1 A @ 100 kHz
Impedance:64 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)