EEE-FC1H470P
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
923638
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EEE-FC1H470P PDF
Type Description
Series:FC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:375 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:500 mA @ 100 kHz
Impedance:300 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)