B43541B8187M000
VIGOR # :
923640
Description
CAP ALUM 180UF 20% 600V SNAP
DataSheet
B43541B8187M000 PDF
Type Description
Series:B43541
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:600 V
ESR (Equivalent Series Resistance):650mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:1.01 Ohms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)