SLP391M385H7P3
VIGOR # :
923643
Description
CAP ALUM 390UF 20% 385V SNAP
DataSheet
SLP391M385H7P3 PDF
Type Description
Series:SLP0712TE (750W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:385 V
ESR (Equivalent Series Resistance):851mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.48 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.18 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)