SLP561M315H5P3
VIGOR # :
923645
Description
CAP ALUM 560UF 20% 315V SNAP
DataSheet
SLP561M315H5P3 PDF
Type Description
Series:SLP0712TE (750W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:315 V
ESR (Equivalent Series Resistance):592mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.01 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)