WBR500-50A
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
923644
Description
CAP ALUM 500UF 50V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
WBR500-50A PDF
Type Description
Series:WBR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:500 µF
Tolerance:-10%, +150%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):770mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:340 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.520" Dia x 1.570" L (13.21mm x 39.88mm)