RXW471M1VBK-1020S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
927767
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RXW471M1VBK-1020S PDF
Type Description
Series:RXW
Package:BulkBag
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:1.22 A @ 100 kHz
Impedance:52 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)