678D477M050DS4D
VIGOR # :
927769
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
678D477M050DS4D PDF
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):110mOhm @ 20Hz
Lifetime @ Temp.:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.085 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.55 A @ 100 kHz
Impedance:39 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.720" (43.70mm)