678D107M063DG3D
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
927775
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
678D107M063DG3D PDF
Type Description
Series:678D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):450mOhm @ 20Hz
Lifetime @ Temp.:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:504 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:720 mA @ 100 kHz
Impedance:90 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.906" (23.00mm)