UVP1H100MED
VIGOR # :
927772
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
UVP1H100MED PDF
Type Description
Series:UVP
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:52 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:104 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)