108SML004MD8
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
927774
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 4V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
108SML004MD8 PDF
Type Description
Series:SML
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:4 V
ESR (Equivalent Series Resistance):580mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:450 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.417" (10.60mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)