229CKE6R3MRY
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
927771
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
229CKE6R3MRY PDF
Type Description
Series:CKE
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:22000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):48.2mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.36 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.437" (36.50mm)